W dniach 3 – 15 czerwca 2012 roku trójka artystów z Polski, Serbii i Izraela zaprosiła do wspólnej pracy mieszkańców Łodzi nad haftowanym dokumentem opowiadającym historie związane z naszym miastem i jedną z jego dzielnic - Księżym Młynem. Można było również, za pomocą powolnej i przyjaznej metody haftu wyrażać swoje emocje, poglądy, spostrzeżenia tworząc zbiorowy haftowany portret Polaków.

Organizując warsztaty chcieliśmy nawiązać do tradycji Łodzi, a wykorzystane tekstylia – materiały i nici – w tym przypadku stały się tworzywem służącym do osobistych wypowiedzi.

Monika Drożyńska (Polska), Vahida Ramujkic (Serbia), Aviv Kruglanski (Izrael) to międzynarodowa grupa artystów, którzy w swoich pracach starają się łączyć sztukę z aktywnością społeczną. Metoda, którą stosują to tradycyjny haft, służy on jednak do opowiadania o rzeczywistości, jest formą ekspresji, nie tylko ornamentem. Realizowane przez nich arrasy dokumentujące konkretną przestrzeń (zarówno przestrzeń fizyczną jak i wewnętrzna przestrzeń psychiczną) powstają w pracy kolektywnej. Ich prawdziwi autorzy to ludzie rozsiani po świecie – mieszkańcy konkretnych dzielnic czy miast. Dzięki inicjatywie artystów dokumenty pisane igłą i nitką powstały jak dotąd w Barcelonie, Bristolu, Kairze, Belgradzie, Stambule oraz Krakowie, Warszawie, Gdańsku.

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.